Druvinka & Sameera crowned Champions of the Ritzbury National Squash Tournament

Posted On 18 Oct 2019
Comment: Off
Druvinka & Sameera crowned Champions of the Ritzbury National Squash Tournament

Druvinka & Sameera crowned Champions of the Ritzbury National Squash Tournament

Ritzbury, Sri Lanka’s number one chocolate powered the ‘30th Ritzbury Junior National Squash Championship’ which concluded on a successful note recently.

Organised in partnership with Sri Lanka Squash (SLS), the Championship kicked off on Saturday, 12 October and concluded on 16 October, at the Air Force Squash Complex in Ratmalana.

For 2019, the Boys Under-19 Champion was Druvinka Perera while Sameera Deen was adjudged the Girls Under-19 Champion. The Most Promising players of the Championship – Junior Player (Boys) was D.H.T. Randeniya and Anargi Perera was awarded the Junior Player (Girls) for 2019.

Over 400 girls and boys including the top-ranked junior national players participated in this year’s Championship. The 30th Ritzbury Junior National Squash Championship featured girls and boys, in age groups under-9, 11, 13, 15, 17, and 19. In addition, the novices’ events for age groups under 11, 15, and 19 also took place attracting an exciting lineup of new players to the game.

Ritzbury has continuously powered the Championship for 12 consecutive years, demonstrating its deep commitment to support and promote squash throughout the country.

Nilupul de Silva, General Manager Marketing, CBL Foods International (Pvt) Ltd, said, “For over a decade the Squash Federation and Ritzbury have joined together to create a solid foundation for emerging talented squash players and support the game to grow in popularity throughout the country . I extend my heartiest good wishes to all players who demonstrated an extremely high standard of the sport throughout this year’s Championship. I firmly believe that our endeavours will successfully lead towards helping to propel our players towards an international squash platform.”

Results:

Girls

Under-9 Winner – D.L.S.T. Liyanage, Runner-up – S.R. Mendis

Under-11 Winner – N.R. Dias, Runner-up – N.H. Wickremasinghe

Under-13 Winner – R.I. Wood, Runner-up – A.D. Samaranayake

Under-15 Winner – V.S.C. Sinali, Runner-up – Anargi Perera

Under-17 Winner – Y. Kuruppu, Runner-up – Anargi Perera

Under-19 Winner – S. Deen, Runner-up – V.S.C. Sinali

Boys

Under-9 Winner – M. Dassanayake, Runner-up – A.G.R. Kiran

Under-11 Winner – M.B.B. Nanayakara, Runner-up – S.A. Dias

Under-13 Winner B.P.D. Nilantha, Runner-up – H. Koralage

Under-15 Winner – Akila Athapathu, Runner-up – Senath Perera

Under-17 Winner – M.I.F. Asman, Runner-up – D.A.T. Randina

Under-19 Winner – D. Perera, Runner-up – M. Wood

 

Novices

Girls

Under-11 Winner – K.L.N. Silva, Runner-up – S.P. Morais

Under-15 Winner – M.I. Faham, Runner-up – M.M. Nilam

 

Boys

Under-11 Winner – N.S. Seneviratne, Runner-up – D.T. Salgado

Under-15 Winner – W.A.D.S. Wickremasinghe, Runner-up – Y.M. Alvitigala

About the Author